Poskytujeme množstevné zľavy. Pri nákupe nad 150 € použite zľavový kupón ZĽAVA3, nad 320 € kupón ZĽAVA7.
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
(Po-Pia, 9-14 hod.)
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 70 € a máte dopravu ZADARMO
  • Kategórie blogu
  • Štítky blogu
Novinky
17.06.2022
ZELENÁ KÁVA
Najširší výber zelenej (nepraženej) kávy arabica na jednom mieste: Mletá zelená káva arabica, Kapsule zelená káva arabica, Zrnková zelená káva arabic... čítať celé
Zobraziť všetky novinky
  1. Úvod
  2. O čaji
  3. Účinky čajov na organizmus
30.09.2022

Účinky čajov na organizmus

Číňania, u ktorých má pitie čaju tisícročnou tradíciu, ho oddávna považovali za liečivý nápoj. Odvar aj výťažok z čaju používali pri liečení kožných ochorení. Čaj sa po stáročia považuje za účinný prostriedok pri znižovaní únavy a je mu pripočítaný významný vplyv na zvyšovanie telesnej a duševnej činnosti. Už dlho sa používa aj pri liečení črevných i žalúdočných ochorení.
Tieto vlastnosti sa však pripočítavajú predovšetkým zelenému čaju, ktorého pitie je v mnohých ázijských krajinách značne rozšírené. Na rozdiel od čierneho čaju sa pri jeho spracovaní neporušujú a nefermentují čajové lístky, ktoré sa rýchlo po zbere sušia.

Odborníci dokazujú, že zelený čaj má zhruba desaťnásobný obsah vitamínov v porovnaní s čiernym čajom.


Tento čaj má:
- bohaté na stopové prvky a vitamíny
- posilňuje koncentráciu a duševnú výkonnosť
- pôsobí proti depresiám, proti vzniku revmatizmu, proti vzniku zubného kazu
- pôsobí pozitívne na učenie
- napomáha sústredeniu
- znižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi
- posilňuje krvný obeh, funkciu pečene
- má antibakteriálne účinky
- zbavuje telo jedov
- spomaľuje proces starnutia
- pôsobí proti arterioskleróze
- svojim alkalickým typom pôsobí proti prekyslenosti
- nezvyšuje množstvo mastných kyselín v krvi

Poznatky mnohých vedeckých pracovníkov a inštitúcií zaoberajúcich sa skúmaním účinkov čaju preukazujú, že podobné účinky má aj pitie nálevu z čierneho (tmavého) čaju.

Čaj obsahuje takmer sto tridsať chemických látok, z ktorých najvýznamnejšie sú triesloviny: katechiny, polyfenoly a ich zlúčeniny, ktoré sa vyznačujú vysokou biologickou aktivitou.
Polyfenoly pôsobia proti vzniku rakoviny. Účinkom trieslovín sa zvýšená priepustnosť kapilár dostáva na normálnu úroveň, vracia sa pružnosť a priepustnosť ich stenám, triesloviny pomáhajú pri kapilárnom krvácaní, kapilárnych oxikózach, reumatických zápaloch srdcovej nitroblany, pri vysokom krvnom tlaku.

Čaj prevyšuje svojim účinkom všetky známe lieky pre posilnenie činnosti kapilár.


Čajové triesloviny blahodárne ovplyvňujú aj tráviaci trakt, pretože sú schopné viazať a odvádzať z organizmu škodlivé látky. Dodávajú čaji trpkú príchuť.

V rôznych druhoch čaju je obsah trieslovín rozdielny. Najviac ich obsahuje zelený čaj, v ktorom je jich hruba 10-27%, menej je ich v čiernom čaji, u ktorého sa uvádza 5-12%. Listy z čajovníka rastúcich vo vysokohorských polohách majú obyčajne viac trieslovín. Množstvo trieslovín v čajovom nápoji môžeme ovplyvňovať aj jeho prípravou. Ak ponecháme vriacu vodu po zaliatie čaju v čajovej kanvici pôsobiť kratšiu dobu, zhruba 2-3 minúty, vylúhujú sa spravidla predovšetkým aromatické látky.
Pri predĺžení času lúhovania na 5-6 minút vylúhujú sa aj triesloviny. To však okrem priaznivého účinku trieslovín v náleve ovplyvňuje aj chuť čaju, ktorý má potom ostrú, zvieravú chuť. Nepriaznivý účinok trieslovín môžeme znížiť aj pridaním mlieka do čaju.

Vedci dokazujú, že čaj prospieva zubom, pretože dodáva telu približne rovnaké množstvo fluórových zlúčenín ako voda obohatená fluórom. Tieto látky sú súčasťou komplexných koloidných zlúčenín, ktoré sa rozpúšťajú vo vode.

Čaj obsahuje vitamíny skupiny B, najmä B1 a B2, ďalej A, C a P. Obsahom vitamínu P nemá medzi rastlinami sebe rovného. Vitamín P v spojení s vitamínom C prispieva k hromadeniu kyseliny askorbovej, čím sa posilňuje odolnosť organizmu proti infekčným chorobám.

Odvar zeleného čaju úspešne pomáha liečiť úplavicu. Okrem toho čajové katechiny štandardizuje činnosť ochrannej črevnej mikroflóry a zamedzujú vývin hnisavého procesu v tráviacom trakte.

Všetky zložky čaju sú vzájomne prepojené, vytvárajú jediný biologicky aktívny komplex a preto je ťažké určiť, ktorá z nich je najdôležitejšia.

Silný čaj je vhodný pri prvej pomoci ak ide o otravy zasahujúce centrálnu nervovú sústavu, pri oslabenej srdcovej činnosti a sťažené dýchanie. Čajové obklady zmierňujú bolesti a horúčky pri slnečnom úpale, bežne a často sa používajú pri zápale očných viečok. Pri krvácaní na očnom pozadí a pri rôznych kapilárnych toxikózách sa predpisuje preparát vitamínu P, ktorý sa získava z čaju.

Čaj upokojuje cievny systém, mierni kŕče, rozširuje cievy a podporuje krvný obeh.
Čaj je výborný termoregulátor. Za stáročia jeho používania ako najrozšírenejšieho nápoja bolo bezpečne vyskúšané, že v zime čaj zahreje, v horúčave osviežuje a zároveň podporuje dýchanie. Pri pití čaju nasávajú pľúca viac vzduchu a viac oxidu uhličitého vydychujú čiže intenzívne pracujú.

Keď pijeme čaj, cítime, ako sa náš organizmus najprv silne rozohreje. Z rozpáleného povrchu tela sa odparuje pot a telo produkuje oveľa viac tepla ako pred konzumáciou tohto nápoja.
Experimentálne sa zistilo, že v horúcich letných dňoch studené nápoje znižujú teplotu len v ústnej dutine, kdežto horúci čaj dokáže znížiť teplotu celého ľudského tela o 1 až 2 stupne, aj keď po pätnástich minútach teplota opäť stúpne. Preto obyvateľom teplých klimatických pásiem odborníci radia, aby horúci čaj pili často a v malých dávkach.

Čaj je známy ako prostriedok vyvolávajúci potenie a preto sa odporúča pri chrípke alebo pri teplotách sprevádzajúcich ochorenia dýchacieho ústrojenstva.

Výsledkom moderných poznatkov o liečivých vlastnostiach čaju je návrh technológie čajového extraktu, ktorý sa už v niektorých krajinách používa ako preventívny prostriedok proti nachladnutia horných dýchacích ciest. Zohľadnili sa ďalej k antimikrobiálnemu a sťahujúcemu účinku čaju, ako aj jeho celkovo blahodárnému vplyvu na organizmus.

Milióny milovníkov čaju na celom svete pijú čaj predovšetkým pre jeho povzbudzujúce účinky, ktoré má na ľudský organizmus, hlavne na centrálny nervový systém (mozog).
V mnohých krajinách sa oddávna hovorí čaji nápoj života. Čaj taktiež podporuje srdečnú činnosť a rozširuje mozgové cievy, čo do istej miery znižuje bolesti hlavy a únavu. Človek sa po vypití čaju cíti SVIEŽEJŠÍ, lepšie si vybavuje myšlienky a spomína na prežiteé veci. Po vypití väčšieho množstva čaju môžu však nastať pre človeka aj nepriaznivé následky. Je to rýchly sled myšlienok až myšlienkový trysk, ktorý však k efektívnemu mysleniu neprispieva. Vypitie väčšieho množstva silného čaju môže prispieť k nespavosti. Tieto účinky čaju ovplyvňuje obsah kofeínu, ktorý bol predtým označovaný názvom teine. Účinok kofeínu je miernejší ako v káve, pretože sa pomalšie uvoľňuje a vstrebáva. Šálka čaju pripraveného z lyžičky čaju ho obsahuje asi 0,02 g, čo je menej ako pri bežnej šálke kávy.

Prítomnosť éterických olejov v čaji spôsobuje v niektorých prípadoch po požití čaju istú eufóriu (zlepšenie nálady), ktorá je podobná alkoholovej eufórii. Psychické účinky čaju dosahujú vrchol po štyridsiatich minútach a po ďalších tridsiatich minútach bez následkov miznú.
Nebezpečenstvo predávkovania organizmu kofeínom z čaju takmer nehrozí, pretože by nastalo až po vypití 30 šálok čaju denne a toľko čaju zrejme nikto nevypijete.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi