Poskytujeme množstevné zľavy. Pri nákupe nad 150 € použite zľavový kupón ZĽAVA3, nad 320 € kupón ZĽAVA7.
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
(Po-Pia, 9-14 hod.)
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 70 € a máte dopravu ZADARMO
Novinky
17.06.2022
ZELENÁ KÁVA
Najširší výber zelenej (nepraženej) kávy arabica na jednom mieste: Mletá zelená káva arabica, Kapsule zelená káva arabica, Zrnková zelená káva arabic... čítať celé
Zobraziť všetky novinky
  1. Úvod
  2. PERUÁNSKE BYLINY
  3. PERU - Zem Inkov
  4. Ríša Inkov (1438 - 1532)

Ríša Inkov (1438 - 1532)

Inkovia vytvorili najrozsiahlejší ríši v pred-kolumbijskej Amerike. Inkovia nazývali svoju ríšu slovom "Tahuantinsuyo", čo v ich jazyku (Quechua) znamená "Štyri spojené regióny". Inkská ríša dosiahla svojho najväčšieho rozkvetu na začiatku šestnásteho storočia. Inkovia tou dobou postupne ovládli územie veľké 3 mil km2, ktoré zahŕňalo v dnešných reláciách časť územia Kolumbie, takmer celé územie Ekvádoru, približne polovicu územia Peru, veľkú časť Bolívia, severnú polovicu území Čile a severo-západná časť územia Argentíny.

Impérium Inkov má korene v kmeňových civilizácii, ktorá založila mesto Cuzco. To sa neskôr stalo aj hlavným mestom celej Incké ríše. Pachacutec bol prvý vládca, ktorý za svojho panovania významne rozšíril hranice ovládaného územia. Jeho potomkovia pokračovali v postupnom rozvoji ríše, ako násilnú, tak aj mierovou cestou.

Cuzco, kráľovské mesto, bolo postavené tak, aby tvarom pripomínalo pumu, pričom Inkovia v jej hlave umiestnili hlavné kráľovskú budovu, ktorú tvorí to, čo dnes poznáme ako Sacsayhuaman. Správa ríše, politické a vojenské centrom bol umiestnený v Cuzco. Ríša bola rozdelená do štyroch oblasti a: Chinchasuyo, Antisuyo, Contisuyo a Collasuyo.

Úradným jazykom bola Quechua (povinné pre všetkých obyvateľov). Bolo to ale vlastne pôvodne jazyk, ktorým hovoril kmeň žijúci vedľa kmeňa Inkov. Ľuďom, ktorí obývali dobyté územie Inky (tzn. jednotlivé územia kmeňov, kráľovstvo, štátov a miest atď), bolo umožnené praktizovať svoje vlastné náboženstvo a životný štýl, ale museli uznať nadradenosť kultúrnych zvykov Inkov nad svojimi vlastnými. Inti, boh slnka, bol uctievaný ako jeden z najdôležitejších bohov ríše. Jej stelesnením na Zemi bol Inca ( "cisár").

Ríša Inkov bola rozdelená do jednotlivých panstiev s obyvateľstvom deleným do niekoľkých vrstiev - najvyšším stupňom bol pre všetky vládcu ríše Inca. Ekonomika bola založená na kolektívnom vlastníctve pôdy. V podstate bola Ríša Inkov koncipovaná ako odvážny a smelý civilizačný projekt, založený na myšlienke, v ktorej bola najdôležitejšia harmónie vzťahov medzi ľudskou bytosťou, prírodou a bohmi.

Inkovia mali mnoho zaujímavých zvykov: napríklad nezvyčajná slávnosť Inti Raymi na počesť boha Slnka počas ktorej Inkovia objetovali panny. Impérium malo veľkú rozlohu a disponovalo impozantné cestným systémom spájajúcej všetky oblasti ríše. Tento systém sa nazýva "Inca Trail" a bol najmä využívaný tzv chasquis, ktorí boli posli správ a dômyselne tak zabezpečili efektívne riadenie celej ríše.

Machu Picchu je názov najslávnejšej Inkov veľmi dobre zachovalé pamiatky - zrúcaniny, ktorá sa nachádza na hrebeni hory týčiace sa nad údolím Urubamba vo výške asi 2 430 m. Toto mesto, ktoré bolo aj oficiálnym miestom vládca ríše - Inca - sa nachádza asi 70 km severozápadne od mesta Cuzco. Názov Machu Picchu znamená v jazyku quechua "Starý štít", ale je tiež často označovaný ako "Stratené mesto Inkov" (Lost City of the Incas), pretože toto miesto nebolo po niekoľko storočí známe a vedeli o ňom len miestny ľudia. Machu Picchu bolo znovu objavené až v roku 1911 archeológ Hiram Bingham z Yaleskej univerzity, ktorý o tomto mieste napísal bestseller a tak ho preslávil po celom svete. Peru sa dodnes ale snaží o vrátenie tisícov artefaktov, ktoré Bingham na Machu Picchu odviezol.

Hoci je Machu Picchu zďaleka najviac medzinárodne známe miesto Inkov, Peru sa môže pochváliť veľkým množstvom ďalších miest, kde návštevník môže vidieť rozsiahle a dobre zachovalé trosky z inckého obdobia (alebo staršieho). Architektúra Inkov aj ich staviteľskej schopnosti udivuje archeológmi aj dnes. Príkladom môže byť pevnosť Sacsayhuaman v meste Cuzco so svojimi "cik cak" tvarovanými stenami, ktoré sa skladajú z masívnych balvanov, ktoré sú opracované tak, že k sebe perfektne doliehajú a stoja pevne po niekoľko storočí. Táto pevnosť pretrvala aj niekoľko veľkých zemetrasení aj napriek tomu, že Inkovia ku koncentrácii balvanov nepoužili žiadnu maltu. Ryhy, ktoré dnes môžeme na týchto stenách vidieť, sú dôsledkom bitiek medzi Španielmi a Inky a inými bitkami počas koloniálnej éry. Postupom času ako sa mesto Cuzco rozrastalo, boli niektoré kamene Sacsayhuaman demontované a použité ako stavebný materiál pre nové stavby. Stále však nevieme, akým spôsobom Inkovia tieto balvany tvarovali a vyhladili, ani ako sa Inkovia vôbec boli schopní dopraviť z hôr a vyzdvihnúť ich do takej výšky, aby z nich postavili vysoké steny.

Novinky z nášho blogu

Čajovník
30.09.2022
Čajovník
Čajovník pochádza z juhovýchodnej Ázie. Prvé písomné zmienky o čaji poznáme z tretieho storočia nl, však mnohé legendy rozprávajú o objavení čajovníka... čítať celé
História čaju
30.09.2022
História čaju
Najstaršia vierohodná zmienka o pití čaju pochádza z 3. storočia nl, ale podľa legiend ľudia objavili blahodárne účinky čaju už v 3 tisícročí pred nl.... čítať celé
Pestovanie čaju
30.09.2022
Pestovanie čaju
Čajovník (Camellia sinensis) sa pestuje v tropických až subtropických plantážach v nadmorskej výške až do 2100 m nad morom. V čím väčšej výške sa pes... čítať celé
Zber a spracovanie čaju
30.09.2022
Zber a spracovanie čaju
Štvrtým rokom po výsadbe sa pristupuje k prvému zberu, prvotriedny list však čajovník poskytuje ešte neskôr. Doba zberu je závislá na klimatických pod... čítať celé

Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk